Site icon Longhand

Typo domain vadászok – domain kereskedelem, domain parking

Arról volt már cikk, hogyan tudunk spórolni domain regisztráción, most szánjunk egy fejezetet arra, hogy min ne spóroljunk ha domain regisztrációról van szó, bizonyos esetekben.
A cikk egyben leír egy újabb jól jövedelmező kiegészítő tevékenységet a guberálás és védelmi pénz szedés mellé, ha Gargáékat kitúrná a Soprano família az előző két tevékenységből még mindig marad egy jó ötlet, csak kell keresni a családból egy írástudó egyént.

Nem lehet sok bosszantóbb dolog annál amikor az ember hosszú hónapok esetleg évek munkájával létrehoz egy jól látogatott sikeres portált és azzal szembesül, hogy nem volt elég körültekintő a domain regisztrációnál, a konkurencia vagy egyszerű reklámbevételt szerző typosquatter kezére kerültek a domain elgépelt változatai.
Hiába az automatikus kiegészítés a böngészők címsorában, hiába egyre több online és offline bookmark opció, mai napig nagy számban a domain név teljes begépelésével – és gyakori elgépelésével – látogatnak weboldalakat.
(azt egyébként ismerted, hogy CTRL+ENTER = .com kiegészítés, SHIFT+ENTER = .net kiegészítés ?)
Kész typo-generator és ellenőrző alkalmazások vannak, melyek a leggyakoribb félregépelési opciókat végigpróbálva kutatnak forgalmas domainek szabad elgépelt változatai után.
Nem nehéz egy olyan alkalmazást készíteni amely végigpásztázza az Alexa.com TOP listáin található domaineket és azok typoit egy whois szerveren keresztül lekérdezi, hogy szabadak-e.

Általános megoldás typo domainek hasznosítására domain parking szolgáltatók használata, csak pár példát említve Sedo, NameDrive, Fabulous, DomainSponsor, Afternic.
Ezek a cégek egyéni szerződést kötve a Google-el, lehetőséget adnak domain tulajdonosnak, hogy témák, kategóriák és kulcsszavak beállításainak megfelelően releváns tartalmú hirdetésekkel telepakolt oldalak jelenjenek meg a náluk parkolt domainjeik alatt és a kattintásokért jutalékot fizetnek. Akárcsak a Google Adsense program. Tulajdonképpen ugyanaz, csak másképp.
A google emígyen írja le az egyezséget: Google Adsense for Domains.
Az évek során többször felvetődött, hogy nem etikus a google részéről ilyen formán bevételek szerzése (nem beszélve, hogy ezek az oldalak a tartalmi minőségnek is odavágnak rendesen a keresésekben), eddig nem történt módosítás, most viszont egy keresetet nyújtottak be ellen ez ügyben írja egy üzleti jogról szóló blog.
A Google szabályzata ugyan kizárja typo domainek szerepeltetését a programban, de tudvalevőleg mégsincsenek az ilyen domainek kitiltva a parking szolgáltatóknál.
Jó példa “jobb” typo domainek esetleges értékére, hogy tavaly a downlaod.com és dawnload.com domaineket egyenként 75ezer dollárért vásárolták meg egy domain aukciós portálon.
Jól védjegyeztett brandek esetén általában a jogos tulaj megnyeri a pert, de rengeteg kérdéses bizonytalan eset adódhat, ezért érdemes kifizetni évente plusz pártíz dollárt vagy párezer forintot a typoinkra, ha nem akarunk a fenti esetben leírt módon pórul járni.

Exit mobile version