Site icon Longhand

Google vs. Facebook

Egyre több helyen elhangzik: “a Facebook komolyan veszélyeztetheti a Google pozícióját”.
A webes szakma egyes szereplői úgy gondolják a Facebook egy olyan új platform, ami az internetes felhasználói szokások minden területét megváltoztatja idővel.
Például a Google-t és az egyéb internetes keresőket háttérbe szoríthatja azzal, hogy a jövőben a felhasználók inkább közösségi hálózatokat használják a keresők helyett információ keresésre.

Szép idealisztikus elképzelés, de a gyakorlati gondolkodást nagyban nélkülözi.
Kb. hasonló szintű elgondolás, mintha nagyobb fórum portáloktól, a keresők háttérbe szorítását vártuk volna korábban.
(Külön bejegyzést érne, hogy mennyire túlértékelt a nemrégiben bevezetett ‘like button’ -okban látott potenciál rangsorolási algoritmus vonatkozásában, a hagyományos Google link hivatkozás alapú rangsorolását degradálva, rossz összehasonlítási alapként felhasználva.)

Egy internetes kereső szerepét soha nem fogja kiváltani egy közösségi portál.
Két  egymástól jól elkülöníthető történet egy kereső-alkalmazás és egy kapcsolati hálón keresztül történő interakciókon alapuló rendszer.
Az már más kérdés, hogy az utóbbi rendszerek milyen mértékben játszhatnak szerepet a jövőben a keresők fejlődésében.

Fontos lesz a Facebook nagyon sok területen, online marketingben is, de megmarad csak bizonyos szegmenseken belül.
Játék, ismerkedés, fórumozás, rajongás, kapcsolattartás, mindezekre kiváló eszköz, keresésre pedig megmaradnak nékünk a hagyományos kereső alkalmazások.

A témához kapcsolódik Eric Enge egyik legutóbbi cikke amelyben felsorol sok nagy múltbéli Google-killernek kikiáltott szolgáltatást, szemléltetve hányszor kiáltották már a Google halálát egyesek, a Facebookhoz/Twitterhez érve pedig részletezi kicsit a közösségi médiába vetett fals elképzeléseket.

Exit mobile version