Site icon Longhand

Long Tail kulcsszavak – keresőoptimalizálás

A Long Tail elméletet már említettem néhányszor itt a blogon. Olyan marketing elmélet ami messzemenően érvényes a kulcsszavas keresésekre is és kihagyhatatlan dolog weboldalak keresőre optimalizálása során. Elég csak annyit említeni, hogy a keresések 25%-a naponta új a Google számára, olyan kifejezés amivel korábban nem találkozott.

Röviden a lényegét mégegyszer kulcsszavakra értelmezve: a fő kulcsszavakra való rákeresések száma, bármilyen kompetitív kifejezésről is van szó, sokkal kisebb mint a kulcsszóból képzett egyedi kifejezésekre való keresések száma összesen.
Long Tail kifejezésekre optimalizálva az oldalt – mivel azokra a konkurencia is kisebb -, sokkal több látogatót lehet szerezni, ha ügyesen céloz az ember. Cikkemben néhány eszközt sorolok fel ami azon túl, hogy jó eszköz alap kulcsszavak kiválasztásához, valamelyest alkalmas Long Tail kulcsszavas kifejezések kutatására is, magyar nyelvű kifejezésekre.

Nemzetközi viszonylatban, angol nyelvű oldalak esetén sokkal szerencsésebb a helyzet, rengeteg kulcsszó kereső alkalmazás van és rengeteg adatbázis, az alkalmazások közül pedig sok éppen a Long Tail-re kiélezve.
Ehhez képest magyar piacon sokkal kevesebb eszköz alkalmazható a felhasználók keresési szellemi melléktermékei között való turkálásra, négy olyan eszközt említek amelyek magyar nyelvű oldalak optimalizálásához használhatóak(angol nyelvű oldalakhoz használható kulcsszó eszközökről majd egy másik cikkben írok).

Long Tail kifejezések keresésére használható alkalmazások

Adwords Keyword External Tool: a jól ismert kulcsszó választó, amivel másodlagos kulcsszavakat, Google által szinonímaként ismert kifejezéseket és a Long Tail-ek alapjait kereshetjük meg jól.

Google Suggest: Google böngészőnek egy kulcsszó ajánlással ellátott verziója, amelynek a javaslatainál, nemcsak a találatok mennyisége, de a keresési gyakoriság is meghatározó. Szintén inkább a másodlagos kulcsszavakra, kapcsolódó keresésekre elsősorban.

103bees : két-három hete használom a blogon, hetente küld kulcsszó ajánlásokat, az online felületen pedig több szemszögből áttekinthetőek a kulcsszó találati statisztikák, melyek a legjobban teljesítő Long Tail-ek többek között.

SEODigger: nagyon remek cucc ahhoz, hogy megtekinthessük a konkurens weboldalak milyen kifejezésekre állnak a találatok élén, milyen kulcsszavakra célzottak elsősorban, érdemes mindenképpen kipróbálni. Magyar nyelvű oldalak vizsgálatához sajnos csak részlegesen alkalmas, mert ékezetekes kulcsszavakat nem tárol.
(Érdemes lenne egy hasonló magyar nyelvű oldalakat gyűjtő alkalmazást készíteni..)

Fenti cuccok elinduláshoz jók, a végső kifejezések kibányászása teszteléssel (esetleg külön teszt oldal), találati logok analizálásával finomhangolható.
Persze fentieknél sokkal egyszerűbb, ha adott témában van egy népszerű keresőnk napi sok- sok lekérdezéssel vagy egy olyan ismerős aki ilyet üzemeltet és rendelkezésünkre bocsátja a statisztikákat…

Exit mobile version