Site icon Longhand

Pagerank

Mi az a Google Pagerank, miért emlegetett fogalom a keresőoptimalizálás fórumokon olyan gyakran, mennyiben befolyásolja a Pagerank egy oldal rangsorolását?
Nézzük honnan indult, mitől lett ennyire nevezetes és milyen fontosságot érdemes tulajdonítani a Pageranknek manapság.

Egy internetes kereső anatómiája – Google

Érdemes időben visszamenni néhány évet, amikor az azóta híressé vált két stanfordi egyetemista – Lawrence Page és Sergey Brin – egy prezentációban bemutatta az általuk megtervezett kereső működésének az elvét: The Anatomy of a Search Engine.
A dokumentumban összegezték és jellemezték az akkori aktuális helyzetet az internetes keresők működését illetően, azok hiányosságait, majd rátértek a Google bemutatására.
Két fontos tényezőjét emelték ki a rangsorolási algoritmusnak, a Pagerank-et valamint az anchor Textet mely mindkét dolog mai napig meghatározó szerepet tölt be a helyezéseknél.

Linkek = Szavazatok: Pagerank

PageRank képlet

A Pagerank számítás egy egyszerű képleten alapul, amely a weboldalra mutató linkeken, weboldalról történő hivatkozásokon és egy damping factor névre elkeresztelt 0 és 1 érték közötti arányszám használatával számolható. A damping factor valószínűsített “véletlenségi” arányszám, a hivatkozó linkekről érkező random látogató arányát feltételezi aki nem “tudatosan” érkezik és nem marad az oldalon, hanem máshol folytatja a böngészést. (általában 0.85 érték a használt érték damping factorként).
A képlet:
PR(A) = (1-d) + d (PR(T1)/C(T1) + … + PR(Tn)/C(Tn))

A felhasználok számára is elérhető/megtekinthető Google Pagerank érték a Google Toolbar-on többek között, az eddigiek során negyedévenkénti frissülések alapján változó értékekkel.

PageRank számítás változói

Nézzük a Pagerank képletében haznált változókat:

( (1 – d) alapján minden lap kap egy minimális (0.15 PR értéket) hivatkozó linkek nélkül indulásakor.)

Pagerank példák részletesen leírva, vizuálisan szemléltetve

Az IPR Computing oldalán található egy részletes leírás szemléltető ábrákkal Pagerank “áramlását” sok-sok példán keresztül, hogyan oszlik meg ás áramlik az eredeti algoritmus alapján az egyes weboldalakon.

Felmerülő kérdések Pagerank kapcsán

Gondolatok a fent leírtakhoz

Először a saját véleményemet tenném hozzá a fent leírtakhoz:
teljesen biztosnak vélem, hogy ez a kezdeti fent leírt Pagerank számítás módosításokon esett át az idők folyamán és már nem csak ilyen egyenesen arányos tényezők alapján kerül kiszámításra.
A Google Pagerank a kereső sikertörténetének az egyik alappillére, de egyben a legérzékenyebb és legsebezhetőbb pontja is, ez derül ki abból, hogy egy ideje a leggyakrabban tárgyalt téma Matt Cutts spam ellenes csapatának, a fizetett linkek elleni offenzívája, büntetéssel való fenyegetések és média nyilatkozatok a webmasterek és SEO szakmunkások felé, hogy hagyjanak fel az ilyen jellegű link-buildinggel. Tehát minden bizonnyal sok kísérletezés és módosítgatás történik az algoritmuson és egyre kiemeltebbé válik linkek esetén a relevancia kérdése Pagerank számítása esetén is.
Matt Cutts a Librarian Central részére írt cikket érdemes elolvasni ennek kapcsán, ahol tesz egy utalást erre (relevancia is fontos)

Mennyire van befolyással a helyezésekre egy adott oldal Pagerankje

Gyakran tett kijelentés Google képviselői által, hogy a Pagerank csak egy a rengeteg tényező közül ami befolyásolja a weboldalak helyezését.
Ismét az iménti Matt Cutts cikkre hivatkoznék, ahol példaként Matt azt mondja, a Pagerank olyan esetben lehet előnyös például, ha a többi rangsorolási tényezőkben két oldal “döntetlenre áll”. Ilyenkor a magasabb Pagerankkel rendelkező oldal részesül előnyben.
(hozzátenném saját véleményem, hogy jelen pillanatban is ismerek olyan példákat még ahol a Pagerank és a kor együtt láthatóan kiemelt bizalmat és helyezést ad egy oldalnak, a tartalmát és a mögötte lévő weboldalak tartalmát és aktualitását összevetve oktalanul.)
Mindenesetre alacsony Pagerank nem kizáró tényező egy jó helyezés eléréséhez ezt elfogadhatjuk, számos példát ismerve.

(esetleges későbbi frissítések még várhatóak a cikken)

Exit mobile version