Site icon Longhand

SEO, PPC és eye-tracking: hogyan bökünk a Google-n

Idővel megtanultam, hogy általános eyetracking tanulmányok, magukban nagyon keveset mondanak.
Ahogy keresési szokásokban más az egyes célközönségek viselkedése, úgy a keresési találatok áttekintésében is.
Ebben erősített meg a napokban Báder Szabolcs, aki egy angol szemmozgást elemző cég munkatársa és ezt bizonyítja, Patrick Altoft blogján egy tegnap megjelent cikk, amely a keresési szokások szerinti eltérésekről számolt be, keresők találati oldalait illetően.

Keresési szokásokat három nagy csoportba sorolunk be: navigációs, tranzakciós és információ keresés (keresések jellege, típusai).
Utóbbi kettő típusa szerint különválasztott méréseket végeztek.

Az eredmények: információ keresésnél sokkal tovább időz el, kevesebb találaton (a találati lista élén), a felhasználó, tranzakciós kereséseknél, több találatot áttekint.

Információ keresés


Tranzakciós keresés

A bejegyzés abban a tekintetben vizsgálja az eredményt, hogy milyen jellegű találatoknál fontosabb az első 3 helyezés és mi az, ahol több esélyt kapnak az első három találaton túl lévő oldalak is.
Érdekes kérdés, de én most egy másik vonulatával foglalkoznék a dolognak.
Az alapvető különbséget (tranzakciós keresés <-> információ keresés) én abban látom, amiben más az organikus találati lista és más a szponzorált, ppc hirdetések jellege és hatékonysága.

Egyszerű tranzakcióknál, tranzakciós kereséseknél, ahol könnyen mérhető konverzióról van szó (pl. termék megvásárlása céljából indított keresés, KGFB kötés – kötelező kampányban, last minute utazás, repülőjegy foglalás), minden bizonnyal, a PPC javára billen a mérleg a konverzió arányát illetően (más kérdés a forgalom!)
Ez az ahol egy rövid, de hatékony szöveggel verni lehet az organikus találatokat.
Vásárlási ciklus végén, mondjuk úgy, ha az e-commerce témáját tekintjük, sokat lehet nyerni PPC-vel.

Vásárlási ciklus eleje, ahol még nem döntött a brand mellett a felhasználó, ahol még csak tájékozódik, ahol nemcsak termék, de esetek nagy részében a forgalmazó kiválasztása is eldől, ott az organikus találatok az erősebbek.

Nem lehet persze ebben sem általánosítani, de alapvető karakterisztikáját illetően, ebben látom a különbséget keresési típusok és  keresési találatok jellege között.

Exit mobile version